Ceny energii elektrycznej osiągają rekordowe progi w całej Europie

 

Projekt solarny w Hiszpanii, gdzie hurtowe ceny energii elektrycznej pobiły rekordy w czterech kolejnych dniach w zeszłym tygodniu. Zdjęcie: Lightsource BP.

Zakłócenia w dostawach w sektorach węgla i gazu przyczyniły się do rekordowych kosztów energii elektrycznej w całej Europie, co doprowadziło do wezwań do większego wsparcia dla wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, w celu złagodzenia przyszłych wzrostów cen.

Średnia cena energii elektrycznej na rynku hurtowym Hiszpanii i Portugalii pobiła nowe rekordy w czterech kolejnych dniach w zeszłym tygodniu, osiągając w czwartek średnio 140,23 euro / MWh (166,11 USD / MWh), ujawniły dane operatora rynku OMIE.

Tymczasem niemieckie ceny spot energii elektrycznej wynosiły średnio prawie 83 € / MWh w zeszłym miesiącu, zdecydowanie najwyższą dostawę w sierpniu od czasu rozpoczęcia handlu w 2000 r. Według badań szwajcarskiego przedsiębiorstwa energetycznego Axpo, podczas gdy cena energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii osiągnęła wczoraj rekordowy poziom.

„Pozostaje prawdopodobieństwo, że rekordowy wzrost cen będzie na razie kontynuowany” – powiedział Andy Sommer, kierownik zespołu ds. Analizy fundamentalnej i modelowania w Axpo Solutions. „Sezon huraganów na Atlantyku jest w pełnym rozkwicie, przynosząc ryzyko dla dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG), zdolność Rosji do produkcji gazu jest niejasna, a europejskie zapasy gazu i węgla pozostają znacznie poniżej normy”.

Węgiel awaryjny

Energetyka węglowa wzrosła, aby zrekompensować spadek produkcji gazu, który wynikał z wysokich cen gazu. Jednak przedsiębiorstwa użyteczności publicznej nie są w stanie przejść z gazu na węgiel po niskiej cenie, ponieważ muszą dużo płacić za węgiel emitowany z aktywów wytwórczych węgla, powiedział Carlos Torres-Diaz, szef rynków energii i gazu w firmie konsultingowej Rystad Energy.

Mimo to ujawniono, że zmniejszenie produkcji energii wiatrowej oznaczało, że Wielka Brytania uruchomiła wczoraj starą elektrownię węglową. Elektrownie, która ma zostać wycofana z eksploatacji w przyszłym roku. Operator systemu elektroenergetycznego National Grid ESO potwierdził, że węgiel stanowi średnio około 3,6% brytyjskiego miksu wytwórczego w ciągu dnia. Dla porównania – nieco ponad 5% stawki wynika z energii słonecznej i wiatrowej.

OZE przyszłością

Podczas gdy produkcja energii wiatrowej w Europie była tego lata niższa w porównaniu z poprzednimi latami, produkcja energii słonecznej na kontynencie osiągnęła rekordowy poziom w czerwcu, zgodnie z danymi Z Rystad.

Torres-Diaz powiedział, że rosnące ceny podkreślają potrzebę większej ilości odnawialnych źródeł energii.

„To zdecydowanie dobry czas, aby projekty odnawialne posunęły się naprzód, a rządy naprawdę zachęcały do rozwoju energii odnawialnej, ponieważ widać, że te wahania cen paliw mogą potencjalnie wpływać na ceny energii”.

Trudne prognozy

Oczekuje się, że ceny gazu pozostaną wysokie w nadchodzących miesiącach, a zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie, ponieważ coraz więcej pracowników wraca do biur. Konsumenci pytają, czy istnieją sposoby na ograniczenie podwyżek rachunków za energię elektryczną.

Wśród środków wprowadzonych w Hiszpanii znajduje się przedłużenie 7% ulgi podatkowej na wytwarzanie energii do Q 4 2021, podczas gdy w nadchodzącej aukcji odnawialnych źródeł energii rząd planuje przeznaczyć 600 MW mocy słonecznej i wiatrowej na przyspieszone projekty, które mogą być online latem 2022 r.

Dodanie odnawialnych źródeł energii wynikające z aukcji „bezpośrednio obniży cenę energii elektrycznej” poprzez wypieranie energii produkowanej z droższych i zanieczyszczających elektrowni, poinformowało hiszpańskie ministerstwo energii i środowiska, gdy aukcja została ogłoszona w zeszłym miesiącu.

Autor: Jules Scully