Energia odnawialna – fotowoltaika od podstaw – poznajemy pierwsze kroki

Temat paneli fotowoltaicznych jest coraz bardziej powszechny wśród ludzi. Staje się coraz częściej tematyką artykułów dla osób, które szukają sposobu by zaoszczędzić pieniądze oraz stworzyć gospodarstwo domowe przyjazne środowisku.

Z roku na rok rośnie ilość ludzi, którzy decydują się na zainwestowanie w pozyskiwanie energii odnawialnej. Zanim jednak zabierzemy się za kupno i montaż, musimy dokładnie oszacować nasze zapotrzebowanie, aby dobrać odpowiednie panele do naszych potrzeb. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ ich moc nie powinna być za niska oraz nie powinna znacznie przekraczać ilości energii, której potrzebujemy.

Panele. Ile ich potrzebujemy? W jaki sposób funkcjonują?

Przeciętne gospodarstwo potrzebuje około 2-50 m2 paneli fotowoltaicznych do pokrycia swojego zapotrzebowania. Panele pozwalają nam na to, abyśmy pozyskiwali energię odnawialną odciążając przy tym elektrownie. Wygenerowany prąd poprzez padanie na płytę z materiału fotowoltaicznego, trafia do fotowoltaika, który przekształca ją w prąd zmienny. Energia ta po kablach zasila nasze gospodarstwo domowe.

Jak duża jest to inwestycja?

Średni koszt wynosi od 20 do 30 tysięcy złotych. Możemy złożyć wniosek o dotację z programu rządowego Mój prąd i dostać 5 tysięcy złotych dofinansowania od Unii Europejskiej. Instalację możemy także odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Sprowadzanie paneli słonecznych, a firma.

Przed wyborem firmy sprawdźmy, gdzie znajduje się jej siedziba oraz ile jest zapewnionych lat gwarancji. Niektóre firmy mogą jedynie pośredniczyć i sprowadzać panele np. z Chin, co może okazać się istotne w przypadku, gdy będziemy potrzebowali ich naprawy. Może to wpłynąć na czas jej realizacji.

Czy instalacja paneli słonecznych jest opłacalna?

Inwestycja zwraca się w Polsce średnio od 6-9 lat w zależności od tego, gdzie mieszkamy, ponieważ panele są w stanie najlepiej pracować na południu polski. Najbardziej są wydajne przy 25°C oraz przy dachu, który jest pochylony pod kątem 35°.

Jak w 100 % spożytkować funkcjonalność paneli?

Aby wykorzystać potencjał zamontowanych paneli musimy zwrócić uwagę na to czy żaden z nich nie będzie zaciemniony w ciągu dnia i czy są one skierowane jak najbardziej w południową stronę. Do montażu fotowoltaiki wykorzystujemy wyłącznie kabli solarnych odpornych na promieniowanie UV, ważne są także odpowiednio dobrane zabezpieczenia. Powinniśmy zostawić kilkudziesięciocentymetrowy odstęp od krawędzi dachu.

Jak dobrać panele do naszych potrzeb?

panele po potrzeby

Jeżeli nie mamy pojęcia, ile energii potrzebujemy istnieją kalkulatory do oszacowania, warto jednak sprawdzić rachunki za prąd i obliczyć ich średni koszt. N 1KW przypadają 3 panele słoneczne, które zajmują około 4,5 m2.

Niewykorzystany prąd na bieżąco trafia do sieci i zasila wszystkie domy w naszej okolicy. Wyprodukowana przez nas nadwyżka wraca do nas bezpośrednio z sieci w 70/80% w zależności od tego jakiej mocy są panele, które posiadamy. Operator za przechowywanie energii pobiera od 20 do 30% i mamy rok na jej zużycie.

Jakie jeszcze niesie ze sobą możliwości energia słoneczna pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych?Jak oddziałuje na środowisko?

W dzisiejszych czasach potrzebujemy zdrowego powietrza do codziennego funkcjonowania. Ostatnie katastrofy ekologiczne zmuszają nas na bliższe zapoznanie się ze sprawami ekologii na świecie. Zaniedbywanie planety przez człowieka przez generowanie zanieczyszczeń ze spalin samochodowych, fabryk i ogólnie mówiąc działalności człowieka skutkuje globalnym ociepleniem i stopniowym wymieraniem naszej planety.

Fotowoltaika pozwala nam na wspieranie planety, która jest czysta i zielona. Eliminuje szkodliwe, toksyczne emisje gazów z paliw kopalnianych. Dzięki temu energia słoneczna pozyskiwana z paneli umożliwia nam łatwiejsze oddychanie i zapewnia zdrowe powietrza dla przyszłych pokoleń.

Dodatkowo posiadanie systemu paneli słonecznych daje możliwość naładowania samochodu elektrycznego. Przejście z paliw kopalnianych na energię słoneczną przyczynia się do tworzenia zdrowych środowisk i zdrowej planety.

Podsumowując w dzisiejszych czasach nie zaznamy zimy takiej samej jak 20 lat temu, nie będziemy bezpiecznie oddychać bez smogu i będziemy świadkami topniejących się lodowców. Fotowoltaika pozwala na pobieranie odnawialnej energii, dzięki której jesteśmy w stanie zadbać o dobro naszej planetę.

Opracowanie własne GOLDSOLAR-PL