Mój Prąd 3.0 – nowy nabór i nowe dotacje na fotowoltaikę
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że kolejna edycja programu Mój Prąd ruszyła 1 lipca 2021 r. Sprawdźcie nowe zasady pozyskania wsparcia. Aby to zrobić, kliknij w poniższy przycisk.
Ponad 184 000 gospodarstw domowych w Polsce zdobyło już dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne w ramach poprzednich edycji programu “Mój Prąd”. Jaka jest obecna kwota dofinansowania? Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Czytaj dalej, by poznać wszystkie szczegóły Mój Prąd 3.0!
Dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne… wróciły!
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił, że od 1 lipca 2021 r. można składać wnioski o dodatkowe środki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w ramach programu Mój Prąd 3.0. Wszystko po to, aby zrealizować zobowiązania klimatyczne wobec Unii Europejskiej.
W tym przypadku prawo niejako zadziała wstecz – na dotację i zwrot kosztów kwalifikowanych w projekcie mogą liczyć także osoby, które zainwestowały w fotowoltaikę po 31 stycznia 2020 roku.
Pamiętaj, że wnioski z poprzedniego naboru nie zostały z automatu przeniesione na nowy nabór. Jeśli nie załapałeś się w poprzedniej edycji, spróbuj ponownie!
Mój Prąd 3.0 – zasady i warunki programu
Oto najpopularniejsze pytania i odpowiedzi w zakresie programu “Mój Prąd 3.0”. Na bieżąco uzupełniamy je o najświeższe informacje.
Kto i kiedy może zgłosić się do programu Mój Prąd 3.0?
Nabór do trzeciej edycji programu “Mój Prąd” dla osób fizycznych – przyszłych prosumentów potrwa od 01.07.2021 r. do 22.12.2021r. lub do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel. Warto pamiętać, że ten program nie dotyczy firm. Program został stworzony dla osób, które chcą mieć własną przydomową instalację fotowoltaiczną. Aby otrzymać to wsparcie, Twoja instalacja nie mogła otrzymać dotacji z innego programu wsparcia.
Uwaga: w poprzednim naborze pula dotacji wyczerpała się przed czasem, pomimo dodatkowych 100 milionów złotych wsparcia z NFOŚiGW, więc wniosek o dofinansowanie na fotowoltaikę warto złożyć w pierwszym możliwym terminie.
Pomoc w uzyskaniu dotacji na fotowoltaikę
Firma Goldsolar może Ci w tym pomóc. Aby ją otrzymać, napisz do nas, a my przeprowadzimy Cię przez wszystkie formalności i zaprojektujemy Twoją indywidualną instalację fotowoltaiczną.
Jakie są koszty kwalifikowane w programie Mój Prąd 3.0? Na co mogę wydać dotację na fotowoltaikę?
Koszty kwalifikowane stanowią wydatki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Dlatego, w tym worku znajdują się m.in. panele fotowoltaiczne, mikroinwertery, okablowanie, urządzenia do montażu i robocizna.
Wszystkie te koszty muszą zostać poniesione od 01.02.2020 r. do 31.12.2023 r.
Jakie instalacje fotowoltaiczne kwalifikują się do programu Mój Prąd 3.0?
Moc przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej musi wynosić od 2 kW do 10 kW. System ma produkować prąd na własny użytek. Instalacja PV musi być ukończona i podłączona do sieci OSD, czyli sieci wybranej przez Ciebie firmy energetycznej: Enea, Energa, Innogy, PGE lub Tauron.
Ile wynosi dofinansowanie na fotowoltaikę Mój Prąd 3.0?
Obecna kwota dotacji (bezzwrotnej pomocy) w programie Mój Prąd 3.0 wynosi do 3000 złotych i dotyczy max. 50% kosztów kwalifikowanych w całej inwestycji.
Wniosek o dofinansowanie na OZE z programu Mój Prąd 3.0 – co muszę dołączyć?
- dane wnioskodawcy (dane identyfikacyjne, adres zamieszkania, dane rachunku bankowego na który ma być przekazane dofinansowanie)
- dane instalacji (informacja o własności instalacji, lokalizacja instalacji, dane techniczne instalacji)
- oświadczenie o zgodności beneficjenta z programem priorytetowym
- informacje o załącznikach (podać liczbę złożonych załączników do wniosku)
- zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano
- faktura lub dowód zapłaty, potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy
- kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej
- dowód zapłaty faktury/oświadczenie o dokonanej wpłacie
- oświadczenie dotyczące przetwarzania danych osobowych dla wnioskodawców Programu priorytetowego “Mój Prąd” (RODO)
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki Mój Prąd 3.0?
W tej edycji programu wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną. Aby to zrobić, możesz użyć podpisu zaufanego lub e-dowodu na stronie www.mojprad.gov.pl. W Stilo Energy pomożemy Ci na każdym kroku i przeprowadzimy przez wszelkie formalności.