Wielka Brytania może stworzyć najbardziej wydajne panele fotowoltaiczne na świecie do 2021 roku

Brytyjskie dachy mogą być miejscem przełomu w nowej technologii słonecznej do przyszłego lata, dzięki panelom stworzonym głównie z perowskitu- kryształu, który po raz pierwszy odkryto ponad 200 lat temu.

Perowskitowe panele słoneczne na krzemie z Oxford PV przewyższyły najlepiej działające ogniwa fotowoltaiczne oparte wyłącznie na krzemie, osiągając tym samym nowy rekord świata na poziomie 27,3 %.

Firma z siedzibą w Oksfordzie zajmująca się technologią słoneczną ma nadzieję, że do końca roku będzie produkować najbardziej wydajne panele słoneczne na świecie i jako pierwsza sprzeda je opinii publicznej w ciągu następnego roku. Oxford PV twierdzi, że panele nowej generacji będą w stanie wytworzyć prawie o jedną trzecią więcej energii elektrycznej niż te na bazie krzemu. Wszystko to dzięki pokryciu ich cienką warstwą materiału krystalicznego zwanego perowskitem.

Przełom oznaczałby pierwszą poważną zmianę w wytwarzaniu energii słonecznej od czasu pojawienia się tej technologii w latach 50. XX wieku i mógłby odegrać ważną rolę w walce z kryzysem klimatycznym poprzez zwiększenie ilości czystej energii.

Tradycyjne panele słoneczne pokryte perowskitem mogą zwiększyć ilość wytwarzanej energii i obniżyć ogólne koszty wytwarzania czystej energii elektrycznej, ponieważ kryształ ten jest w stanie zaabsorbować różne części widma słonecznego w przeciwieństwie do tradycyjnego krzemu. Dzięki temu rozwiązaniu energia ze słońca może być wykorzystana jeszcze efektywniej.

Energia słoneczna przekształcana przez krzemowe ogniwa fotowoltaiczne w energię elektryczną oscyluje w granicach 22 %.  Jednak w czerwcu 2018 r. perowskitowe ogniwo słoneczne na krzemie z Oxford PV przewyższyło pod tym względem ogniwo słoneczne wykonane wyłącznie z krzemu, osiągając nowy rekord świata wynoszący 27,3 %.

Panele fotowoltaiczne, którego źródłem jest perowskit będą również wyglądać inaczej- zamiast zwykle kojarzonym z tradycyjnymi panelami niebieskiego odcienia, panele Oxford PV będą wyglądały na czarne, co sprawi, że lepiej będą komponowały się z płytami dachowymi.

Dr Chris Case, dyrektor ds. Technologii w Oxford PV, powiedział, że użycie perowskitu stanowi „prawdziwą zmianę” w technologii słonecznej, która pozostałą stosunkowo niezmieniona od czasu opracowanych w latach 50. paneli krzemowych. „Krzem osiągnął kulminację swoich możliwości”- powiedział. „Istnieją szczątkowe ulepszenia do wprowadzenia i koszty możliwości produkcyjnych, ale z punktu widzenia produkcji jest to granica wydajności. Materiał perowskitowy jest czymś całkowicie innowacyjnym dla energii słonecznej”

Klaudia Graczyk